Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 29 Ное 2014, 11:17

Сподели темата: 

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
 Калкулатор за данък на лек автомобил !!! 
Автор Съобщение

Аватар

Кара: Citroen Xsara Picasso SX 2.0HDI '02
Мнение Калкулатор за данък на лек автомобил !!!
Ето колеги въпросния калкулатор:
http://pariteni.bg/Calcs/13/1ff1de774005f8da18.html

Стори ми се полезно, ако някой друг го е постнал - сори!! :evala ta bre:

05 Окт 2008, 22:49
Профил ICQ

Аватар

Кара: C5II, 2.0i, 143cv
Мнение Re: Калкулатор за данък на лек автомобил !!!
А какво да кажа ,аз.Моята е до пет год. ,със или без катализатор-323.88 лв. ,а същите стойности ,само че маркирам "над 5 год..." - 173 лв. Нещо не разбирам :skratch: Значи колкото е по стара колата и повече замърсява околната среда ,данъкът е по-малък или нещо съм в грешка :hmm: :amii: ... Ще плащам като поп ,докато мина пет години ,а пък дотогава ,дано не ги разменят, че :boi: :D

07 Окт 2008, 21:33
Профил

Аватар

Кара: ше екологично чиста кола до 30.ІХ.2011 г.
MiroM написа:

ПП. Споко е Ross догодина ти пада данъка - минаваш в другата графа(над 5 - до 14) :neutral:

Е аз за сега съм спокоен щото още не съм я регистрирал в общината = все още не плащам никакви данъци. Но просто исках да изкажа мнението,че докато в белият свят нашите коли (евро 3) не плащат данъци щото са екологично чисти то тук в БГ е точно обратното.

Citroen C3 XTR 1.6 16v - 110 PS

07 Окт 2008, 21:59
Профил

Кара: Citroen xsara 1.6i NFZ 1998 комби LPJ Tomaseto
Пълен абсурдистан- страната на говорещите говеда(визирам управляващите и опусумите) Защо еднакви коли с различни регистрации ,движещи се в един и същи град за един и същи период ,плащат различни данъци????? Къде е Пиночет??? :po tikvata:

08 Окт 2008, 09:44
Профил
42 x
42 x
Аватар

facebook: nedko.ignatov
Кара: Xantia Exclusive 2.0i 16v Hydractive II XU10J4R + automatic AL4 ORGA 8366 05.10.1999
batmaho написа:
Къде е Пиночет???

Ей го на :lol: :P :lol:

08 Окт 2008, 11:42
Профил ICQ YIM WWW

Аватар

Кара: C5 2.2 HDI 16V 2004; Xantia SX 1.8i 8V 95г.
Абе я да вземат да го махнат тоя данък на колите и да направят по едно КПП на всеки път който влиза или излиза от всяка община. Влизаш в общината, на КПП-то оставяш едни 100 лева и ти дават карта на която пише кога си влязъл, на излизане от общината си удържат таксата. Това ще има страхотен ефект, хем се намалява безработицата (хора за КПП-тата) хем се увеличават приходите за общината, хем на еднаквите автомобили ще им се взема еднакво. От там пък ще намалеят автомобилите по пътищата, щото ако ще трябва да ходиш до другия край на България през бая общини ще минеш, ще намалее износването на асфалта, ще се засили и подобри междуградския транспорт,....... въобще много блага работа....

Та ако ще си дрънкаме глупости, да я местя темата дето и е мястото.

08 Окт 2008, 12:58
Профил

Аватар

Кара: C3 1.4HDI
Абе някой плащал ли е данък скоро.За Саксо "99-та,1.1i,60 к.с. са и взели 60 лева.Ква е тая работа,а има и катализатор.Ебахти,това са много пари.

06 Мар 2009, 15:07
Профил

Аватар

Кара: C5 /3,0/2004
Мисля,че от тая година дигнаха и тия данъци с 15-20 процента някъде :D Плюс това май всяка община вече си решава какъв данък за колите да взима,за туй е различен !

06 Мар 2009, 18:42
Профил

Аватар

Кара: Citroen XM 2.0 i `90 г. бензин/газ
Те тия данъци си ги определят сами от поне 3 години, че не си спомням кога МДТ минаха към общините. За звяра разликата между Силистра и Белослав е на 100 % - СС 100 лева, Белослав - 200 лева... :shock: Да взема да я регистрирам на тате ли?

11 Мар 2009, 13:52
Профил

Аватар

Кара: CITROEN XSARA '99 1.6I BL 5P
Съвсем малко неточности. Формулата за Стара Загора е /2 :shock: или по друг начин казано наполовина на данака който пише. :D

11 Мар 2009, 13:58
Профил

Аватар

Кара: C3 1.4HDI
Някой ще ми каже ли дали е вярно,че искат бележка от сервиз,че колата има наистина катализатор?

11 Мар 2009, 14:09
Профил
Нов потребител
Аватар

Кара: CITROEN XANTIA '97 1.8I 16V 110HP + LPG
Края на 2008ма платих 190лв данък за 1.8 16в 110кс '97, регистрирана с бележка за катализатор, тоя калкулатор ми изкарва 167лв(май не е много верен, наистина)! Близо 200лв. данък за колата, е тея не са хора! :po tikvata:
Колеги със същата кола биха ли споделили колко плащат?

http://www.alexantia.snimka.bg/album.php?album_id=311973&pid=9077405

09 Май 2009, 10:29
Профил

Аватар

Колега ти посочи ли точно в коя община ти е регистрирана колата и смятай на кW посочени в данъчната декларация (респективно в талона от КАТ), не на конски сили. Ако искаш напиши тук колко kW-та ти е по талон и общината... аз ще ти го сметна точно :)
П.П. Много е важно в данъчната декларация посочено ли е, че колата е с катализатор.

09 Май 2009, 10:56
Профил
Нов потребител
Аватар

Кара: CITROEN XANTIA '97 1.8I 16V 110HP + LPG
Посочил съм всичко както трябва, кв, град и т.н. Дадох и бележка за катализатор, когато я регистрирах. 190лв и няколко стотинки когато плащах. Ето това илиза:

мощност на автомобила 81 киловата
адрес на собственика (община) Перник
автомобилът е над 5г. до 14г.
катализатор Да
размер на данъка 167.67 лева

Без катализатор пак излиза същия данък:
мощност на автомобила 81 киловата
адрес на собственика (община) Перник
автомобилът е над 5г. до 14г.
катализатор Не
размер на данъка 167.67 лева

:boi: :boi: :boi:

http://www.alexantia.snimka.bg/album.php?album_id=311973&pid=9077405

10 Май 2009, 08:06
Профил

Аватар

Бях забравила, че
Чл.45. (1) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.
Така, че Вашата кола колега не се ползва от привилегията за частично освобождаване на данъка по горепосочения член.
За данъка по Наредбата на община Перник за 2008 г. (за 2009 г. нямат публикувана на страницата си в Интернет):
81 kW x 1.38 лв. = 111.78 x 1.5 (коефициента за коли "Над 5 до 14 години включително") = 167.67, т.е. калкулатора на сайта е верен.
П.П. Аз понеже имам родители в Силистра и разликата от "ако колата е регистрирана там" и "колата е регистрирана в община Белослав" е два пъти, т.е. данъка ми в Белослав е 200 и отгоре, а в Силистра щеше да е 100 и малко. Пак кофти, но пак факт. А това е за една и съша кола, разликата е някакви 140 км между общините. Това пък пак е своеволие в закона на държавата ни, понеже позволява всяка община сама да си определя въпросния данък, който може да варира в някакви граници и разликата е почти до 2 лева на киловат. Колкото прецени общината, че ще са и нужни пари. Също така интересен е факта че тая година данъка ти може да е 150 лв, догодина 300 лв, а след две да ти е 100 лв. :x и това да не се влияе от възрастта на самата кола, а от решението на съответната община.

10 Май 2009, 08:33
Профил
Нов потребител
Аватар

Кара: Ксантия 2.0 HDI 2001.г.,110к.,сив металик, комби
Данъка не съвпада на повече от вас поради следната причина, а тя е същата по която ни цакат тъпите ОВЦЕ от общината.
За коли от 74КВ - 110 КВ, не се води облекчение за катализатор, като се смята по следните два коефициента. 1.1лв за КИЛОВАТ и 1.5 коеф за възраст.
Тея в общината ни цакат като превърнат КИЛОВАТИТЕ в КОНСКИ СИЛИ и тогава слагат коефициента.
В Закона пише че се слага на КИЛОВАТИТЕ , а не на Конските Сили.
Ето ви доста точен калкулатор. Поне за сега.

07 Юли 2010, 10:14
Профил

Аватар

domani я кажи колко kW ти е колата, в коя община е декларирана и коя година е произведена. Аз ще ти изчисля данъка ЗАКОННО, ти после ще ми кажеш колко пари ти искат в общината и за коя година ти ги искат.
Виждам, че е 97 г., 66 kW. Катализатор има ли и ДЕКЛАРИРАН ли е в подаваната декларация в Общината, което също не е никак маловажно.
И в крайна сметка можеш да си подадеш една жалба, че не ти е изчислен правилно данъка.
Така, че по някога не е важно само да псувате ТЪПИТЕ ОВЦЕ, ами да си прочетете и закона и като сте в правото си да си го търсите.

07 Юли 2010, 11:04
Профил

Аватар

Кара: Дяволски червена Xsara HDI 2.0 '02 110 hp AL4
domani, "Данъка не съвпада на повече от вас поради следната причина, а тя е същата по която ни цакат тъпите ОВЦЕ от общината." е абсолютно ла-ла-джийско изказване. Защо мисля така?
1. Данъците се плащат в НАП, а не в Общината;
2. В тази държава всеки се опитва да те прецака. В тази връзка, ако поне малко уважаваш себе си, първо ще се подготвиш теоретично - ще погледнеш нормативната база и едва тогава ще тръгнеш към НАП, за да си платиш задълженията. Със същия успех, с който ти изчисляват данъка на база конски сили, могат да ти приложат коефициент 2.8! Естествено, ако не знаеш за какво става дума, номерът ще мине. А после си ги псувай "овцете в общината" колкото си искаш. Ако номерът е минал, кой тогава е овцата? Всичко по отношение на данък МПС е систематизирано в ЗМДТ. :rulez: Прочети го, отговори си на въпросите, които задава espinoza, и едва тогава "подскачай"!;
3. Къде ти е "доста точен калкулатор. Поне за сега."? (Може би си го пропуснал в емоционалния шок.)
След като не си се подготвил предварително, най-малко имаш правото да се сърдиш, че са те прецакали. Проспал си момента - сам си си виновен.
Както кава espinoza, винаги можеш да възразиш по културен начин срещу неправилно начисления данък, ако наистина е така. Но, имай едно на ум, че трябва да си "подкован" с факти (членове, алинеи, параграфи) от нормативната база. Иначе никой няма да обърне внимание на протеста ти. И с право!

07 Юли 2010, 18:00
Профил ICQ

Аватар

Само да уточня за пореден път, че местни данъци и такси се контролират от съответната община, където е регистрирано движимото и недвижимото имущество и са РАЗЛИЧНИ за различните общини. В ЗМДТ са упоменати границите, в които да се определят. А реалните коефициенти, проценти и прочие се приемат в началото на всяка година с наредба. Всички други данъци и здравно-осигурителни вноски са на национално ниво, а именно компетентни са НАП от има няма 5 ГОДИНИ и са ЕДНАКВИ за цялата страна. Стига ги бъркахте :P
А и патента мисля, че е към общината.

07 Юли 2010, 19:21
Профил
Нов потребител
Аватар

Кара: Ксантия 2.0 HDI 2001.г.,110к.,сив металик, комби
Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с наредбата по чл. 1, ал. 2 съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:
1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;
5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.
В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
Брой на годините от годината Коефициент
на производство, включително
годината на производство
Над 14 години 1
Над 5 до 14 години включително 1,5
До 5 години включително 2,8

(2) Общинският съвет определя с наредбата по чл. 1, ал. 2 данъка

Добре де, тъп съм като картоф. А някой да смята без калкулатор и каже колко ще е например данъка за другата ми кола-Волво s40 90Кв 1783 кубика, 1999 година.

l_lazarov написа:
domani, "Данъка не съвпада на повече от вас поради следната причина, а тя е същата по която ни цакат тъпите ОВЦЕ от общината." е абсолютно ла-ла-джийско изказване. Защо мисля така?
1. Данъците се плащат в НАП, а не в Общината;
2. В тази държава всеки се опитва да те прецака. В тази връзка, ако поне малко уважаваш себе си, първо ще се подготвиш теоретично - ще погледнеш нормативната база и едва тогава ще тръгнеш към НАП, за да си платиш задълженията. Със същия успех, с който ти изчисляват данъка на база конски сили, могат да ти приложат коефициент 2.8! Естествено, ако не знаеш за какво става дума, номерът ще мине. А после си ги псувай "овцете в общината" колкото си искаш. Ако номерът е минал, кой тогава е овцата? Всичко по отношение на данък МПС е систематизирано в ЗМДТ. :rulez: Прочети го, отговори си на въпросите, които задава espinoza, и едва тогава "подскачай"!;
3. Къде ти е "доста точен калкулатор. Поне за сега."? (Може би си го пропуснал в емоционалния шок.)
След като не си се подготвил предварително, най-малко имаш правото да се сърдиш, че са те прецакали. Проспал си момента - сам си си виновен.
Както кава espinoza, винаги можеш да възразиш по културен начин срещу неправилно начисления данък, ако наистина е така. Но, имай едно на ум, че трябва да си "подкован" с факти (членове, алинеи, параграфи) от нормативната база. Иначе никой няма да обърне внимание на протеста ти. И с право!

Благодаря за изчерпателният отговор.
Не съм в час с Юридически казуси и прочие. Обикновен гражданин съм и ми трябва ясна и точна формулировка на изчисление на данъка. Бесен съм и за друго. От цялото население на БГ ка то се махнат Пенсионерите, децата, нетрудоспособните, малцинствата и прочие. Част от частният сектор, сивият сектор - е вервайте ми какво остава... Аз работя на държавна работа и плащам достатъчно ТОЧНИ данъци без Шикалкавяне тн.
Не искам да съм МАЙКА хранител на всички лентяй и авантаджий. Гледам да си плащам всички сметки навреме, нямам просрочени задължения и накрая не искам като отида в Общината и или НАП да бъда платец и на тези които не си плащат, защото съм тъп и не си знам правата в целият този ХАОС на закони, разпоретби и прочие.
Извинете ме за всичко, но ми дойде в повече.

07 Юли 2010, 23:22
Профил

Аватар

Кара: Ситроен Ксара 1.4i газ/бензин клубна карта №296
Цитат:
Добре де, тъп съм като картоф. А някой да смята без калкулатор и каже колко ще е например данъка за другата ми кола-Волво s40 90Кв 1783 кубика, 1999 година.

Ако кажеш откъде си? :hmm: :hmm: :hmm:

http://www.speedtest.net/result/2435977616.png

07 Юли 2010, 23:35
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща