ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Вибрации и ручене от обтегача на пистовия ремък

Производство: (1993-2001)
Потребителски аватар

ITEV

Регистриран: 25 ное 2006, 17:15
Кара: С5 2006г комби 2.2 170кс; Ксантия 2001 2.0хди 90
Контакти:

Re: Вибрации и ручене от обтегача на пистовия ремък

Мнение от ITEV » 13 фев 2009, 15:12

Да "ритна" малко тази тема!
То се видя, че няма да досаждаме на vesso с колективни посещения ..... :D :D

Та по-темата...
Рученето се появи и при мен при около 1200об. Според Ясен, обичайният заподозрян е амортесьорчето на ролката. Този комплект го смених, като взех колата - ноември 2005г, и според Ясен, добре е изкарал толкова -към 70 000км. И понеже не издържам, нещо да не е наред в колата, оттичах до Мони от "Опълченска" - 130лв само амортесьорчето! :roll: За ролката, Ясен каза да почакам - при разглабянето щяло да се види в какво състояние е.
така, че и мен, в тази криза, ме очаква "изкачане от джобовете"......

Забравих да пиша по-горе, че се това ручене много по-изразително и дразнещо го усетих тези дни, след като смених ангренажният комплект. Защо ли, обаче...?
Another world is possible, защото когато Парите са всичко, всичко друго е нищо!

Потребителски аватар

morski

Регистриран: 15 сеп 2006, 15:45
Кара: ХМ 2.5TD Exclusive, Xantia 1.9TD
Контакти:

Мнение от morski » 13 фев 2009, 15:29

Защото са опънали различно аксесоарния ремък.Ако се поиграе човек може да се намери положение в което да не е много фрапиращо рученето.
Ако винаги следваш, никога няма да водиш!

Автор на темата
Dragonfly
Контрагайка
Регистриран: 04 фев 2006, 23:46
Кара: Xantia 1.9 TD Комби, 1998, 6 сфери без ХА

Мнение от Dragonfly » 13 фев 2009, 15:37

При мен се появява спорадично при потегляне или след запалване при минусови температури. От много време подозирам, че си има някаква последователност и ред за регулиране на обтягането на този ремък, но никой у нас не знае как точно се прави. Все си мисля, че натягането на самия ремък само по себе си не е показател, а върви комплектно с установяване на някакъв максимално допустим ход на обтегача с амортисьорчето. Не случайно имаме фиксирана ролка, която може да се мести. Може и да греша де.
Чалгата, рапът и Уиндоус не прощават.
(c) 2009 Dragonfly

Потребителски аватар

ITEV

Контакти:

Мнение от ITEV » 13 фев 2009, 16:04

Днес минах през Ясен с това оплакване и той каза, че е възможно да е попретегнал малко ремъка. :wink:
При най-горно положение на хидравликата, при пълен десен волан, свали пластмасите и премести положението на някаква ролка - мисля, че е тази ексцентричната, и вика - сега е друга работа!
Но аз, фундаментална разлика не откривам, :hmm: може би трябва да се смени и амортесьорчето и тогава ще се види.... Сега вибрациите, май са по-малко, но ще го усетя при повече каране .....

С малко думи -за мен, замяната на ангренажният комплект си е финна работа, не е въпрос само до правилно зацепване......

Потребителски аватар

EXHATOH

Регистриран: 17 фев 2006, 16:33
Кара: Ксантия - 01.1999г. - 1.9 ТД - 6 топки - преди

Мнение от EXHATOH » 13 фев 2009, 16:30

:D Така си мислиш,опъването не е никак специфична работата, аз вече го правя сутрин обед и вечер със затворени очи :mrgreen: има всякакви вариянти, но при кофти повреда трудно се открива първопричината! Просто сега съм на етап - проверих и не е от хидравличната помпа при мен ! Следващата стъпка при мен е да сменя амортисьорче с оригинално, но от СФА - препоръчвам и на колегата ИТЕВ да си провери - цената е 106 лв. - а аз мисля да ми го поръчат на една фирма с отстъпка 10 % от Пежо Монтана !!! И евентуално оригинална демпферна шайба по нататък, че е над 230 лв. !!!

Аз спрях да си пиша одисеята за което се извинявам, но някои колеги почнаха да се дразнят от темата и затова я зарязах !
Питайте нещо ако има !

ITEV - уговорих си среща с Dragonfly в Неделя ако искаш да се присъединиш за по кафе и малко техническа обработка на лодките :D
Какво се е случило в този форум ???

Потребителски аватар

ITEV

Контакти:

Мнение от ITEV » 13 фев 2009, 16:46

:D :lol: Е ,ти имаш, къде-къде, по-голям опит от мен......то твоето си е цяла одисея... :lol:

Къде е срещата и в колко часът?
Че съм започнал да си лепя и подковавам кората под двигателя, още от миналата неделя:amii: Та бях решил да я завърша и монтирам.

Потребителски аватар

EXHATOH

Мнение от EXHATOH » 13 фев 2009, 18:16

Следобед ще е, но за мястото не съм сигурен, Dragonfly вероятно ще ме насочи ! Дай си телефона на ЛС ако искаш !

Ще има развитие по темата /тази и мойта/ надявам се в скоро време !
Това го пиша да не сме съвсем офф !

Krasen
Нов потребител
Регистриран: 15 ное 2007, 19:14
Кара: Citroen Xsara

Мнение от Krasen » 01 апр 2009, 14:29

Свършили одисеята.И аз съм на тоя хал.Смених доста части остана амортисьора .Предлагат ми го за 75 лв. да търся ли по скъп или няма смисъл проблема така и така няма да се реши.
Има ли някой подобрение след толкова смени на части?

Потребителски аватар

EXHATOH

Мнение от EXHATOH » 01 апр 2009, 17:15

Вземи амортисьора от магазин на Пежо - СФА - 106 лв. струва и може да се нарече оригинален със същия номер на часта е като в Ситроен, но пише че е подсилен !!! Аз такъв ще взема, но искам и демпферната шайба да сложа оригинална - двете наведнъж, че съм с ментак на кол. вал !!!

dmilkov

Регистриран: 28 сеп 2007, 09:19
Кара: ше Xantia 96' 1.8 16v Bosch, хидропневматик, ГИ; сега Xsara II 00', 1.6 16V, Exclusive, ГИ

Мнение от dmilkov » 06 апр 2009, 21:57

EXHATON, аз прочетох цялата тема и започвам да си мисля, че при теб или има нещо сбъркано - някои е творил преди да ти продаде колата, или е нещо тъпо - като например да имаш някаква токова утечка, която да ти товари постоянно алтернатора (чисто предположение). Но според мен проблема едва ли е в частите, пък били те и неоргинални. Ако питаш мен инвестирай в добър майстор диагностик с повечко опит, вместо да си онсновен спонсор в магазините за части.

Успех!!

Автор на темата
Dragonfly
Контрагайка

Мнение от Dragonfly » 06 апр 2009, 23:39

Не е само ЕХНАТОН. В по-малка степен го имаме и на още няколко коли. Същото вече забелязах и при няколко ХДИ Ситроени - С3 и Берлинго.
Почвам да клоня, че самата конструкция на обтегача има някаква резонансни характеристики, а начинът на опъване, последователност и контролни параметри никой не го знае. А се прави на око.
(c) 2009 Dragonfly

Потребителски аватар

lucho
Отдел за борба с потребителите
Регистриран: 11 фев 2007, 10:36
Кара: Xantia 2.0HDi Estate SX Сребиста и 2002 Jeep WJ 4.7L

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от lucho » 06 апр 2009, 23:51

Мда, при мен се получи същото на няколко етапа..
1. Демферната шайба не беше сменена без да коментирам защо (изобщо т'ва camshaft pulley не знаех че го има даже). Смених я на ръба да направи беля - Януари 2007. Въпросната шайба струва една торба с пари и се сменя на всеки 110К (Това го знам от жоро, и без той да знае, колата беше на 105К по километраж)...
2. Година след това се почна с рученето (След една разходка до Банско хммм 19 декември май). Смених въпросния лагер (той беше повреден от вибриращата разбита шайба и малко по малко си е заминал) Не помогна, въпреки че шума се промени. На климатика си му беше време да се пълни така че "уцелих джакпота"
3. Одисеята приключи окончателнбо след като Жоро смени ролките и закара за сервизиране алтернатора (не зная какво точно са му правили, но лагери + ъъъ четки /колектор и може би още някакви неща).
dragonfly написа: Същото вече забелязах и при няколко ХДИ Ситроени - С3 и Берлинго.
За HDi-тата - да, износва се пластмасовата ролка.

В заключение, ако шайбата не е наред и се кара (примерно 3-5 месеца в моя случай), разбива останалите детайли и и действа като бомба със закъснител :)
„Където има асфалт, няма нищо интересно, а където е интересно, няма асфалт.“

Потребителски аватар

EXHATOH

Мнение от EXHATOH » 27 апр 2009, 15:33

Купих обтегача с ролката и нов амортисьор и сега чакам резултати - държи се добре в момента и съм с по дълъг ремък 1748 ! Иска повече натягане за да не бръмчи, но обтегача определено се държи по друг начин след изхвърляне на старите части ! Остава съмнението в демпфераната шайба, но ще си покаже !

Цените са :
Обтегача с ролката 114 лв. от АМК !
Амортисьорчето от СФА за 106 лв. !

Стискайте палци всичко да е ок и да не се прецакат новите части !!!

Потребителски аватар

lucho
Отдел за борба с потребителите
Регистриран: 11 фев 2007, 10:36
Кара: Xantia 2.0HDi Estate SX Сребиста и 2002 Jeep WJ 4.7L

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от lucho » 27 апр 2009, 15:44

Ако нещо разбито е останало, ще прецака новите части - както беше в моя случай. Виж и алтернатора.
„Където има асфалт, няма нищо интересно, а където е интересно, няма асфалт.“

Потребителски аватар

ITEV

Контакти:

Мнение от ITEV » 17 мар 2010, 12:16

Я да "ритна" малко тази епопея :wink: Защото това по мнението на уважавани от мен колеги е една от малкото истински конструктивно недомислени решения в 1,9тд двигател.

Първо - какво стана фараоне, нищо не казваш вече? Означава ли това, че проблема е установен и корегиран? :)
Второ - да споделя при мен как е.

След смяна на лагера на компресора, се установи, че имам износен лагер на една паразитна ролка поз.21 от
Изображение

Монтьорът реши, че е по-добре да се махне ролката, до замяната и с нова. Могло и така. :skratch:
До колкото знам, тази ролка не присъства на всички 1,9тд двигатели. Дали е точно така - вие ще кажете. Даже Ясен ми спомена веднъж, че благодарение на нея, амортесьорчето издържа толкова дълго...
Та след демонтажа на въпросната ролка, колата започна да ручи при 1200 обороти при топъл двигател, а при студен (сутрин) трака здраво на 870об:(
Дали, точно липсващата ролка е виновна или нещо друго, напр. демф. шайба сменена преди 50000км, не знам!
Комплекта амортесьорче+ролка към него е сменен преди 1 месец с оригинални части. Ремъка е на 23000км.
Последна промяна от ITEV на 17 мар 2010, 12:50, променено общо 1 път.

Потребителски аватар

morski

Регистриран: 15 сеп 2006, 15:45
Кара: ХМ 2.5TD Exclusive, Xantia 1.9TD
Контакти:

Мнение от morski » 17 мар 2010, 12:23

Тук малко се разминават нещата. Позиция 10 е предпазното капаче на ремъка. На тази картинка обтягащата ролка е само с пружина без амортисьор (поз. 9) и има трета ролка между компресора на климатика и коляновия вал. Ако това е на твоя двигател при смяна на ролката с пружината не би трябвало да има ручене. Ролката от поз. 6 е важна. Без нея се получава много голямо трептене между климатика и кол. вал.
Ако винаги следваш, никога няма да водиш!

Потребителски аватар

ITEV

Контакти:

Мнение от ITEV » 17 мар 2010, 12:59

:oops: Прав си Морски!
Заблуден от приликата на проблемната ролка посочих невярна схема :( от друг двигател, може би.

Става дума за ролка поз. 21., която от своя страна е абсолютно същата като поз.6 от предишната, грешно посочена от мен, схема.

В предишното ми мнение, грешката и схемата са вече корегирани.

Автор на темата
Dragonfly
Контрагайка

Мнение от Dragonfly » 17 мар 2010, 15:14

Само аз ли не виждам картинката, която коментира Морския?
(c) 2009 Dragonfly

Потребителски аватар

EXHATOH

Мнение от EXHATOH » 17 мар 2010, 15:21

При мен си ручи, обаче се правя, че не го чувам, пък и имах по належащи проблеми, като лагер и парно, та сега си возя един нов ремък в багажника и чакам топлото за да почна пак да ровя там където не ми е работа :D Рученето си е едно и също, на едни и същи обороти - на ниските около 800 няма, после 900 - 1000 почва да ручи и след това млъква. Нали се сещате, че описаните обороти са доста често използвани и ме съмнява, че предишните смени на части, може би са заминали като ефект, ама тогава уж изпосмених всичко и проблема остана. Даже взех да раздавам разни ролки които ми бяха останали или поучупени от демонтажите.
Написах всичко това само за да ти кажа, че от мен няма как да получеш смислен отговор на този проблем, още не ми ражда главата какво може да се направи, може би иска смяна на всичко на един път, но такива пари за колата няма предвидени та. ..... !!! А това с липсата на ролки не го разбрах !?!?

Потребителски аватар

ITEV

Контакти:

Мнение от ITEV » 17 мар 2010, 16:03

Dragonfly написа:Само аз ли не виждам картинката, която коментира Морския?
То стана една...
Първоначално постнах тази схема, подведен по вида ролка:

http://i.data.bg/08/02/04/794356_orig.jpg
тук ролката е под номер 6 и е абсолютно същата като моята, дето я махнах. Явно не е била за моят двигател, но като номер и двете са 5751 24. И двете струват умопомрачителните 176лв :shock:

После я промених с вярната за моят двигател схема:

Изображение
Ту въпросната ролка е поз. 21

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Xantia”